Týždeň 2021-18

S aktuálne najnovším iOS 14.5 prichádza App Tracking Transparency. To znamená, že všetky aplikácie musia požiadať o identifikátor telefónu, ktorý následne môžu používať naprieč aplikáciami. Ak poviete nie, tak by vám ani ten Facebook nemal vedieť spárovať váš účet s inou aplikáciou, kde sa neprihlásite svojím účtom. To znamená, že aj všetky hry, ktoré žijú z reklamy, už nebudú tak presne vedieť zacieliť reklamu, ktorú tak prácne nazbieral napríklad Facebook nad vašimi dátami.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://blog.vyvojari.dev/vlko-week-2021-18/

Ad. Bootstrap 5:

  1. skusal niekto uz migrovat zo 4.x?

  2. “Čo na tom, že vyzerajú všetky (webstrany) na jedno kopyto”*

    Tak tu sa musim trocha ohradit. Toto platilo mozno vo verzii 3. Dnes je Bootstrap asi najlepsi framework, ktory som zazil, co sa tyka stylovania. Staci nastavit par scss premennych a stranka vyzera uplne inak. Skusal som aj pouzivat cisto mixings z bootstrapu, cize nikto netusil ani po inspekcii CSSka, ze som pouzil bootstrap.

    Mimochodom aj vyvojari.dev, alebo daniel.turan.sk je obycajny bootstrap. Vo verzii 4.x sice bolo malo dokumentacie, teraz je to lepsie. Prisposobenie temy, aby vyzerala napr ako Azure DevOps trva par desiatok minut, max par hodin podla toho ako daleko chcete zajst.

  3. Bootstrap 5 je ale pre mna zaujimavy kvoli Blazor Server Side, lebo poskytuje presne tolko javascriptu a manipulacie DOM, aby si uzivatel neuvedomoval websockeovy delay a zaroven pri troche opatrnosti sa to nebije s Blazor DOM renderingom.

    Hovorim o otvarani dropdownov, modalnych oknach, tooltipoch atd… V principe ide o prepinanie nejakej css triedy.

  1. skusal niekto uz migrovat zo 4.x?

Chystam sa na to na sukromnych projektoch, zatial to vyzera, ze 90% markapu zostane bezozmeny.

  1. Bootstrap 5 je ale pre mna zaujimavy kvoli Blazor Server Side,

To na tom laka aj mna, vseobecne odstranenie zavislosti na jQuery a novy javascript umoznuje lahke pouzitie v SPA aplikaciach s virtualnym DOM-om.

S Angularom robim malo, ale najst spravnu kombinciu Boostrap kniznice pre Angular, Angularu a Webpacku bolo proste peklo na pol dna. Pritom jedine co som s javascriptu potreboval boli modalne okna a dropdawny. teraz to bude hadam o dost lepsie.

To je trochu nedorozumenie. Problem nieje jQuery, ale manipulacia DOM a ta je presne rovnaka ako v boostrap 4 kde bolo jquery. V javascriptovych SPA frameworkoch by som urcite isiel frameworkovu implementaciu, ale Blazor Server Side tam ma ten problem s delayom.

Neviem, ja som nikdy problem nemal s ng boostrap a necustomizovanym angular build systemom

My používame PrimeNG (primefaces.org) v bezplatnej verzii nie je síce bootstrap verzia, ale to až tak nevadí, tie ich témy majú dosť blízko k tým naším.

To je trochu nedorozumenie. Problem nieje jQuery, ale manipulacia DOM a ta je presne rovnaka ako v boostrap 4 kde bolo jquery. V javascriptovych SPA frameworkoch by som urcite isiel frameworkovu implementaciu, ale Blazor Server Side tam ma ten problem s delayom.

To je pravda. Takze nabuduce neverit internetovym navodom :smiley:

Toto ma zaujíma. Čo je konkrétne problém z delayom. Teda ak ideš čisto cestou Blazor Server Side a nepouživaš klientsky javascript, tak to robí na všetko server requesty? Nemajú nejaky set default komponent, ako bolo kedysi na začiatku asp.net mvc default jquery form validacie a také drobnosti?

Requesty to nerobi, ale vyuziva otvorene websocketove spojenie (signal R). Posielaju sa nim eventy, na ktore reagujes prerenderovanim VDOM a rozdiel sa posle websocketmi naspat. Je to presne to iste ako React, alebo Angular, aj tam sa to robi asynchronne, akurat tu to ide este po sieti.

Jednotlive komponenty sice maju nejaky JavaScript (napr Virtualize panel), ale Microsoft neponuka high level UI komponenty.

Zalezi potom na tvorcoch UI komponentov, kolko JavaScriptu tam daju a kolko sa spolahnu na Blazor rendering. Pokial pouzivas WebAssembly, tak nieje dovod tam davat vela JavaScriptu.