Týždeň 2021-37

Sir Clive Sinclair má toho ako vynálezca veľa na rováši. Spomíname ho ale pre jeho dostupný počítač ZX Spectrum, ktorý bol prvým osobným počítačom, ktorého sa podarilo predať viac ako jeden milión kusov. Keďže jeho cena začínala na úrovni 125 libier, tak pre veľa ľudí to bol ich prvý kontakt so svetom počítačov.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://blog.vyvojari.dev/vlko-week-2021-37/

Mozno nejakeho nadšenca retra potesi: o ZX Spectrum, o Clive Sinclairovi, s dobovymi reklamami a rozoberanim originaleho ZX Spectrum.

Momentalne startujem jeden projekt v dotnet 6-tke a s minimal API naozaj nadseny niesom, vyzera to ako moje zaciatky v PHP. Hodi sa to na ukazanie “aha vieme aj toto”, ale v realnych palikaciach to skor otravuje (a to ta moja ma dva endpointy). Velmi si zelam, aby tie templaty mali prepinac, v ktorom sa da minimal API prepnut na kompletne API a triedy. Nastatie global usingy sa vypnut daju (uz mi to sposobilo kolizie v namespacoh).

Takisto nepokladam najstanejsie pridavanie implicitnych veci do pipeline, lebo povodna myslienka bola, aby sme si mohli poskladat aplikaciu ako chceme. Napriklad menovane app.UseDeveloperExceptionPage() zo svojich projektov mazem vzdy. Aby som mal rovnake spracovanie chyby aj pri vyvoji (tym si aj overujem, ci moje logovanie je dostatocne popisne a som si isty, ze aplikacia pri chybe nic dolezite neprezradi).

To bol asi ciel za jeho vznikom. Ja to principialne nevidím ako problém. Vždy môžeš refaktorovať na controller, ktorý je pre niektorých možno ťažko uchopiteľný koncept.

Napríklad toto bolo chovanie tradičných asp.net, síce cez web.config, ale ten tam bol vygenerovaný by default. Tiež mi to príde krok k bežným ľuďom a aby si ľudia davali pozor, aby nenasadzovali development na produkciu, lebo mnoho ľudí tam tu podmienku zabudlo vložiť.

Mne ide viac o Startup triedu. Prave toho PHP-ckovania sa bojim, lebo PHP bol moj studenstky jazyk a tiez som ho pouzival na prvej brigade. Mam pocit, ze to povedie ku poriadnym spagetam.

Pritom som zatial neprisiel v com je pridana hodnota pre realne projekty.

Ta podmienka vo vygenerovanych temlatoch je. Clovek si to bud musel aktivne pokazit aby mu to hadzalo citatlne chyby aj na produkcii.