Týždeň 2021-48

Dnes som za najzaujímavejšiu udalosť týždňa vybral nový produkt JetBrains Fleet. A ten je zaujímavý na viacerých úrovniach. Tou prvou je, že by to mal byť konkurent VS Code, čo je vzhľadom na jeho popularitu a možnosti jeho rozšírenia odvážny krok. Druhou je technológia, tou je Kotlin, a vyzerá, že na UI rendering používajú Skia. Po dlhej dobe teda žiaden Electron runtime. Po tretie je už od začiatku vytvorený tak, aby bežal v cloude. Teda si zaplatíte v JetBrains virtuálku a všetko podstatné pobeží tam. Štvrtou zaujímavosťou je, že sa by default správa ako taký lepší textový editor, ale umožňuje zapnúť Smart mód, ktorý prepne jeho správanie na full IDE zážitok. Vtedy sa zapne v pozadí full IntelliJ code-processor a Fleet sa správa ako jeho UI nadstavba.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://blog.vyvojari.dev/vlko-week-2021-48/

Gridify je zaujimava kniznica, ale rozhodne ju neodporucam pouzivat na vstupoch od pouzivatela.

Na podobnu kniznicu som narazil pri jednom code-review, kde ju junior pouzil na zoradrovanie v datagride… taka nevinna vec, pomocou ktorej slo zistit, ktori pouzivatelia su napriklad administratori, alebo vykecat podobne informacie, ktore nemaju byt pristupne na UI. Proste lahko sa tym spravi diera do systemu, ak sa pouzije neuvazene.

Nie je na to urceny mapper? Vypises mu presne stlpce, ktore mozes pouzivat. Ale mas pravdu, da sa to pekne zneuzit.

Hej vyzera, ze tato kniznica to riesi.

Ja som pred tykmito vecami na pozore, cez vianoce si chcem skusit GraphQL, ale tam to bude podobne, ze medzi example kodom, ktory funguje a medzi tym, co by clovek chcel mat v produkcii moze byt priepastny rozdiel.