Bankové API svk bánk

Ahoj,
chcem sa spýtať či by mi niekto vedel poradiť s napájaním sa na bankové api slovenských bánk, hociakej, vo výsledku je iba potrebné aby mal účet slovenský IBAN (tu mi odpadol revolut :cry:).
Jedná sa mi o 2 veci a to prečítanie transakcii a vytvorenie platby.
Ako prvé som skúšal Tatra banku (dokonca maju openapi :tada:, aj ked ho treba trocha ručne vyčistiť aby sa z toho dalo čosi vygenerovať) ale narazil som na zásadný problém = a to že pre vyššie spomenutú funkcionalitu vyžaduju code grant overenie.
Transakcie by ešte šli, vygenerovany token ma platnosť 180 dni (to je OK),
ale problém nastáva pri platbách. Tam to totiž vyžaduje 2 ktory (vytvorenie platby a autorizaciu platby) a v tom 2 kroku je potrebné vytvoriť acccess token pre danú platbu. A to si neviem predstaviť že by sme museli každý platbu (vrátané dávkových) potvrdzovať - appka je viac menej iba hlupy background worker bez UI ktory služi na posuvanie stavovej mašiny. + Zo supportu banky na nás bohužial docela kašlú s odpoveďami :confused:

Ďalej som pozeral ČSOB tam to vyzerá že vedia spraviť access token na 180 dni.
A ako posledné mi ešte padla do oka 365 Bank, kde sa dá používať certifikát.

Nenašiel by sa tu niekto kto by mi vedel poradiť ktorá banka bude pre ten usecase najmenšie zlo? :slight_smile: (vo výsledku to ani nemusi byť svk banka, len musia vedieť slovensky IBAN)

díky.

K tomuto mám len starší článok:
Představení PSD2 nejen pro vývojáře. Blíží se otevřené bankovnictví? Udělejte si v tom jasno. - Zdroják (zdrojak.cz)
Ako som to pochopil ja, tak API na prístup k účtu sa volá PSD2. Ak chceš vyvíjať nejakú appku, tak musíš požiadať konkrétnu banku, tí ti asi na začiatku dajú prístup k testovaciemu rozhraniu. A na konci celého procesu musíš prejsť ešte povolením od centrálnej banky, čo nie je asi celkom ľahké.
Zhrnuté: Robiť niečo s API banky nie je jednoduché. Je jasné, že banky k tomu nepustia hocikoho, je treba sa certifikovať.
Napríklad účtovné programy to robia tak, že každá banka vie poskytnúť na mail xml s transakciami + umožnujú vygenerovať platobný príkaz v nejakom formáte, čo si vieš jednoducho nahrať do tvojej bankovej aplikácie.

1 Like