Chocolatey, WinGet

Ahojte,
pouzivate Chocolatey, alebo Winget? Ci uz klasicky alebo na Windows Serveroch?

Ake mate skusnosti?

Sam som sa do toho chcel pustit, no instalujem tak malo veci, ze som sa k tomu neodhodlal.

Čauko,

ja už pár rokov používam Chocolatey a som spokojný. Je tam tak 80% toho čo potrebujem a väčšinou aj aktualizované. Na Winget som bol zvedavý, ale minulý rok na TechEd-e o tom rozprával jeden chalan a vyšlo mi z toho, že ešte počkám :slight_smile:

Mne sa na tom celom páči hlavne to, že mám definovaný zoznam aplikácií a pri reinštalácií, novom kompe, … jednoducho necham nainštalovať všetko čo potrebujem. (Backupy systému pre mňa nikdy nedávali zmysel). Môj zoznam vyzerá zhruba takto.

Okrem osobného a pracovného notebooku to používame aj na naších build mašinách.

Tiež používam Chocolatey už pár rokov a čo nie je v Microsoft Store (teda sa inštaluje po prihlásení do účtu) tak inštalujem cez neho.
Winget vie inštalovať iba Store veci (by default a vraj iba zatial), čo s príchodom Windows 11 už nemusí byť až taký problém, pretože tam sa o dosť zjednoduší zakladanie nových aplikácii k store a vraj budeme stačiť zaregistrovať iba feed na nové verzie appky.
Podľa mňa ešte tak 2-3 roky to potiahne Chocolatey a potom ho už preskočí Winget. Hlavne bude zaujímavé sledovať, ako sa winget vysporiada s updatami, či bude možnosť ich pushovať.

Na WinGet sa pytam prave pre to, ze podla vstekeho vie uz teraz plne nahradit chocolatey (teda co sa funckionality tyka), vie instalovat aj msi, zip, exe-cka,…

Napriklad tu je manifest pre 7-zip https://github.com/microsoft/winget-pkgs/blob/master/manifests/7/7zip/7zip/19.00.00.0/7zip.7zip.installer.yaml.

Len winget som neskusal, lebo uz niesom v insider programe.

Skor rozmyslam, ze ked prejdem na Windows 11 (nejakeho pol roka po oficialnom release), tak rovno prejdem na WinGet.

Co ale hlavne potrebujem, je vediet urcit disk na ktory sa budu veci instalovat.