Je open source v krize?

Tento tyzden sa stali dve veci, o ktorych bude urcite pisat @vlko a to MOQ dotnet darama a Hasicorp zmenil licencovanie svojich produktov (asi najznamenjsie su Vault a Consul) s nenakazlivych open source licencii na komercnu licenciu s otvorenym kodom.

No uz si vsimam dlhsie, ze otvoreny kod sluzi ako marketing, vyda sa otvorena kniznica, ked ju zacne pouzivat vela firiem tak prejdu na komercnu licenciu. V dotnete mame prikladov plno EEPlus, IdentotyServer,…

Popri tom tu mame RetHat, ktory zabil poplarnu distribuciu CentOs a obmedzil vytvaranie dalsich klonov. ElasticSearch, MongoDB tiez zmenilo licencie, ktore obmedzuju komercne pouzitie.

Tiez sme videli plno prikladov, ked tvorca vytvoril zaujimavu kniznicu, ktora sa zacala pouzivat, no ako sa hroadili pouzivatelia, tak to zerie viac a viac casu. A tvorca to uz nestiha vo volnom case. Takze ako riesit prechod od hoby projektu ku projektu, ktory ma cloveka uzivit aspon na pol uvezku?

Lebo vyzera, ze klasicky sponzoring na to nestaci. Ako to riesit v kontexte celej komunity?

Ake mate na to nazory? Je open source v krize?

Tu k tomu mame aj video

Ja osobne si myslím, že nie je v kríze. Len sa vyvíja.
Aby si mal úspešný open-source projekt, tak prvý krok je ho urobiť známym. Proste aby ho ľudia používali a potom máš tieto možnosti.

  1. Vytvoríš ho v rámci firmy a firma si nájde svoj biznis model.
  2. Adopcia firmou. Nejaká firma ťa zamestná a ty budeš v rámci svojej práce vyvíjať tento projekt.
  3. Sponzoring, tu sa uchytia iba tie projekty čo sú navrchu stromu závislosti. Ak to nepoužívaš priamo, tak ťa to nezaujíma.
  4. Hybridná licencia. Teda free je len verzia, ktorú môžeš použiť v nekomerčnom projekte, prípadne do nejakého levelu buď biznisového alebo v rámci škálovania

Celkom zaujímavý pohľad dal Ayende:
On Moq & SponsorLink: Some thoughts - Ayende @ Rahien

Este ma k tomu napadli nejake veci:

  1. Suhlasim, ze je to vyvin, len sa trochu bojim, ci to nebude nasledovat scenar internetu. Ze z decentralizovanej komunity nedoiterujeme ku centralizovanej korporacii podla Paretovho pravidla. Podobne ako dopadol internet, kedysi decentralizovany plny blogov a RSS, neskor sa vsteka tvorba presunula na Facebook a Twitter (co mi ako uzivatelovi nevadilo). No dnes mi uz FB ponuka zmes polskych memciek, islamistickych stranok a Marwelu a ziaden hodnotny obsah na nom uz nevidim. (S linuxom sa to uz stalo, podobne s prehliadacmi).
  2. Co sa tyka spoznoringu alebo nakupu kniznic, aj ked za lacne peniaze, tak by som bral riesnie, ktore bude pohodlne voci zamestatncom. Pertoze, v praci hladam free riesnia, ani nie, ze by si firma nemohla dovolit par eur mesacne na kniznicu. Ale pre to, ze by to znamenal schvalovaci proces cez ine oddelenie, citanie licencii atd… a to sa moze natoahnut na dni a ja svoju robotu potrebujem robit dostatocne richlo. (Takze, by to chcelo nejaku penazenku na nuget.org, alebo hromadnu subscripciu.)
  3. Tiez som uvazoval, ze by mohol pomoct nejaky model, ktory je podobny odmenovaniu tvorcov ako ma youtube, cim viac to budia stahuju tym by dostali vetsiu odmenu. Ale zas pozerat reklamy vo Visual Studiu sa mi fakt nechce :smiley:

Celkom zaujímavý pohľad dal Ayende:

To som cital. Pri Sponzor linku ma tiez zarazilo, ze posielal mail, ved haveibeenpwned.com to mal uz davno vyriesene so zachovanim sukromia (Ayendeho clanku je to linkovane).

Vyjadrenie autora Moq: