Mastodon: social.vyvojari.dev

Ahojte všetci,

keďže to s Twitterom vyzerá kadejako a hlavne veľa ľudí odchádza na Mastodon, tak som tuná v robote chalanov ukecal, nech na vyvojari.dev rozbehajú Mastodon server špeciálne pre nás vývojarov.

Zatiaľ ide o raw inštanciu, uvítam ľudí, ktorí sa nahlásia na moderovanie obsahu, prípadne iné nápady.
Samozrejme mňa nájdete na vlkodotnet - Mastodon.

1 Like

Malá zmena. Keďže k správnemu fungovaniu Mastodonu treba emaily posielať a je tam zodpovednosť za obsah, tak registráciu budeme manuálne potrvrdzovať, aby nam tam nezahltili roboty inštanciu.

1 Like

Pre všetkých, ktorý chcú prejsť na Mastodon odporúčam nasledujúce čítanie.
Pre migrujúcich z Twitteru:

Pre úplných novicov:

Ako sa po založení stať úspešným:

Na záver pár tipov:

Zeragistroval som a som zvedavy co z toho bude.

Ani mne sa nepaci, co sa deje s Twittrom a dufam, ze neskonci. Pokial bude plnit moje potreby tak z neho (demonstrativne) nodidem.

No s Mastodonu mam zmiesane pocity - moc ho nevidim ako nahradu Twitteru, a to z troch dovodou:

  • technicke - je sice decentralizovany, ale jeho architektura mi nepride, ze zvladne velky napor aktivnych ludi, hlavne ked nan prejdu “celebrity”, ktore maju tisicky folowerow. Plus ta prevadzka nie je zadarmo.
  • pravne - tym, ze mozem sledovat ludi s ineho serveru, mozu nastat pravne problemy s tym co je legalne a ake data je legalne mat na mojom domovskom uzle
  • socialne - sam netusim, na ktorom uzle si zalozit ucet, ci ten uzol tu bude aj zajtra, a zas opacne, ktore ucty mam sledovat (Scot Hansleman ma najmenej 4), mensi dosah ludi (kezde zbrazuje vsetko od ludi co clovek sleduje).

Mastodon je asi super pre male uzavrete komnity a vedcov, no pri nahradzovani Twiiteru som skepticky.

No stale sa moze prisposobit novym poziadavkam, alebo sa o to postara nejake velka firma.

Updatli sme Mastdon na verziu 4.2, ktorá by mala mať lepšie vyhľadávanie, jednoduchšiu registráciu (ak sa teda niekto vôbec ešte bude registrovať) a interakcie s ostatnými Mastodon inštanciami.