[Polemika] Next Disruption?

Asi to bude zniet smiesne, ale moj “neviditelny” strojcek na zuby mi dal zapravdu :grin:

Pred 15timi rokmi som mal stredoskolsky referat o 3D skenovani a 3D tlaci, kde som tvrdil, ze kombinacia tychto techlologii nam prinesie netusene moznosti. Trafil som sa hlavne ze “netusene”, lebo naozaj som netusil, ake :slight_smile:

Este pred par rokmi mi zubarka tvrdila, ze moje 5tky by mali ist von a dnes si uz urobila rucnym skenerom povrchovy 3d model mojho chrupu a vytlacila 60 kusov “strojcekov”, kazdy trochu iny, podla toho, ako sa zuby budu posuvat. Pred par rokmi nemyslitelne.

Zacal som sa teda zamyslat nad tym, ake moznosti nam prinesu technologie, ktore uz pozname, ale budu sa exponencialne zlepsovat alebo zlacnovat. Zasa som prisiel len na to, ze netusene.

Ale mam kandidata na jednu oblast, kde by to mohlo a hlavne malo mat dramaticky vplyv a tou je online vzdelavanie, ktore sa vdaka pandemii dostalo do popredia zaujmu.

Vela som rozmyslal o tom, ako by sa dali skombinovat dnes uz exitujuce technologie do idealnej platformy, ktorej cielom by bolo zbierat a zlepsovat co najkvalitnejsi vyucbovy obsah v co najlepsej pedagogickej forme. Napadlo ma naozaj vela veci.

Preco to teda pisem? Chcem asi spravit taky maly brainstorming. Ak mate deti, ucrite to napadlo aj vas. Ako by sa podla vas dalo radikalne zlepsit online vzdelavanie?

Podľa mňa ta naozaj veľká “next big thing” bude AR. Či už ako náhrada telefónov, elearning, úplne všetko s tým da rozšíriť.
Čo sa týka online vzdelávania, tak je to odvetvie, ktoré má veľkú zotrvačnosť. Zmeny riadi štát a síce budú súkromné školy, ale väčšina obyvateľstva sa bude ďalej hrať na univerzálnosť. Hovorím to preto, že mám 3 deti (od septembra všetky školopovinné) a mám dotyk z realitou. To je tak zlé na všetkých leveloch, od rodičov, pre ktorých sú známky ukazovateľ progresu, cez učiteľov po štát, ktorý to cele organizuje, až po zamestnávateľov, ktorý síce tvrdia, že na škole nezáleží, ale vzdelanie si aj tak vynucujú.

@vlko: ja som AR az taku velku pozornost nevenoval, lebo som nenasiel az tak vela aplikacii, kde by to malo ten 10x faktor, ale skus nacrtnut…
Vo vzdelavani by to sice mohlo byt naozaj super, len kto by tvoril ten obsah?

Co sa tyka online vzdelavania, ja som tym nemyslel stat a skolsky system, ale nieco, co by slo uplne mimo neho. Nieco, co by fungovalo ako Wikipedia, Stackoverflow, Github.

Ked som na vyske dohanal zameskane prednasky z matematiky, suverenne najlepsi sposob ucenia sa boli videoprednasky (z jednej ceskej univerzity), kde niekto pise na virtualnu tabulu (tablet) s hovorenym komentarom.
Toto samotne sa uz kvalitou vyrovnalo alebo prekrocilo prezencnu vyucbu. Na tom sa da pracovat:

  1. Hovorene slovo vieme previest do textu (dnes uz dokonca lepsie ako clovek) a text prelozit do vsetkych jazykov sveta. Tu to moze fungovat z casti automaticky a z casti manualne (ako preklad titulkov na youtube).

  2. Tento text potom previest do hovoreneho slova v danom jazyku s tym, ze sa zohladni aj povodny nahovoreny text, aby sa zachovali pauzi, zdvoraznenia atd. Pri tych najkvalitnejsich prednaskach by sa potom urcite nasiel niekto, kto by to v danom jazyky nadaboval, ak mu to platforma umozni.

  3. Samotne video by bolo v nejakom vektorovom formate, kde by ktokolvek mohol z neho urobit fork (podobne ako na githube), posunut si virtualnu tabulu, nieco tam dopisat a urobit mozno pull request do povodneho videa. Jednoducho prebrat principy tvorby open source obsahu z githubu.

Verim tomu, ze takto komunitne s nejakou moderaciu ako na wikipedii by sa dal vytvoril obsah, ktory by bol kvalitnejsi ako akakolvek ucebnica, aku mame dnes.

Sucastou toho by bola aj odmena pre autorov vo forme isteho rozpoznania komunitou, ale kludne aj financna. Netreba to podcenovat, stackoverflow funguje na tom, ze ludia si zavisli na ziskavani reputacie, podobne ako je niekto zavisli na ziskavani lajkov na socialnych sietach.

@vlko: Ja som tiež dlhodobo VR nepovažoval za niečo čo má naozaj veľký potenciál.
Vždy mi to prišlo ako niečo čo bude mať určite veľký zmysel v určitých odvetviach, ale nevedel som si predstaviť, že to reálne bude využívať každý človek.
Teraz už taký skeptický niesom. Ale som zdržanlivý reálne si to zatiaľ predstaviť neviem.

Súhlasím s tým, že v štandardnom školstve to reálne nevidím. Vidím to na niektorých známych ktorí sú v školstve (aj mojej svokre, ale ta už je tesne pred dôchodkom, takže to nie je ideálny kandidát na diskusiu z tohto pohľadu).
Aj keď sú viac či menej progresívni, tak to ich nastavenie je stále prinajmenšom zvláštne.

@liero tvoje myšlieny sú odvážne a páčia sa mi.
Najdôležitejšie pri takýchto projektoch je kvalitný obsah. Bez obsahu nie sú používatelia a bez používateľov nie je obsah %) Na tomto stroskotalo veľa projektov. Ale história ukazuje, že sa to dá.

Je ale ešte jedna vec, ktorú by bolo potrebné vymyslieť. To čo mi na dištančnom systéme výučby prekáža je fakt, že človek sa neučí len z toho čo mu prednášajúci odprednáša (naservíruje).
Človek sa učí pozorovaním, učí sa od ostatných. Aj v matematike alebo v našej “vývojarčine” je veľké množstvo spôsobov ako dosiahnúť nejaký výsledok. Človek tým, že priamo pozoruje svojich spolužiakov / kolegov zlepšuje svoje vlastné vedomosti, zručnosti, postupy, …
Ja osobne som sa na výške najviac naučil od spolužiakov (videl som, že niečo používajú, tak som si to naštudoval, …)
Aj opisovaním v škole sa človek učí.

A toto je vec, ktorú neviem ako vyriešiť pri individuálnom vzdelávaní. Keby sa aj toto dalo touto “platformou” vyriešiť tak by to bola pecka.

No ja mám zasa pohľad na vec, že nie je všetko o zdrojoch. Tých už je dnes nepreberné množstvo, na youtube nájdeš takmer všetko aj v dostupnom sk/cz jazyku. Vyučovanie ale nie je o biflení. Je to o vzťahoch, motivácii. Aktuálne deti sedia za zoomom/hangoutom/teams a nemajú chuť. Chýbajú im sociálne interakcie, čiže nejaký video obsah to nenapraví.
Ja za najväčší problém školstva vidím práve bifľovanie. Bez neho prakticky nemáš šancu dostať pri kontrolných výstupoch (9 ročník základka, 4 ročník stredná škola) dobré hodnotenie. K tomu kladenie dôrazu na individualizmus. Dnes už v podstate nič nemôžeš spraviť sám, je treba kooperovať a informácie spracovávať. Česť výnimkam, sú školy, kde sa robia projekty, ale nakoniec aj tak prideš k hodnoteniu, kde musiš niečo pri tabuli odrecitovať.

Ale spať k AR (nie VR, v tom moc budúcnosť nevidím). Práve tá by mohla nahradiť chýbajúcu interakciu. Áno vytvoriť dobrý obsah bude násobne náročnejšie, ale tí, čo to dokážu budú lídri budúcnosti.

@vlko:

  1. “Vyučovanie ale nie je o biflení”

uplne suhlasim, ale praveze vacsina tych “zdrojov” je biflovacich - tu mas obrovsku hrbu informacii a nabifluj sa vsetko, alebo vyber si co chces. Lebo je to jednoducho text. Ale ak su to multimedia, tak to moze byt ovela viac. Moze to byt motivacne, moze tam byt ten aha moment, moze to krasne odhalovat suvislosti, dokonca ucit kriticky mysliet. Nevidim v tom problem.

  1. šancu dostať pri kontrolných výstupoch (9 ročník základka, 4 ročník stredná škola) dobré hodnotenie

No a tu je mozno kamen urazu. Dlhodobo tvrdim, ze znamky sa maju zrusit, ale dovtedy mozu aspon rodicia znamky jednoducho ignorovat. Ja som mal nastastie osvietenych rodicov, ktory znamky neriesili. Ucitelom som vysvetlil, ze kvoli pisomke sa biflovat nemienim, ale aspon sa dozviem, co neviem a ak ma nieco z toho zaujime, tak sa to doucim. Akceptovali to a ti osvietenejsi boli dokonca nadseni.

Je to take nepredstavitelne, povedat dietatu nasledovne? “Vidim, ze tato tema ta nebavi, tak to jednoducho nechaj tak a nauc sa len tychto par najzakladnejsich faktov a hotovo. Namiesto toho, ale musis urobit nieco nadramec studia z toho co ta bavi” - hoc aj z telesnej vychovy.

Dnes uz ani argument, ze “chcem sa dostat na lepsiu skolu tak musim mat lepsie znamky” nezavazi, lebo vacsina lepsich skol prihliada viac na ine vysledky a schopnosti ako na znamky.

Ak sa chces dostat na skolu, kde riesia znamky, tak ti asi taky system vyhovuje. Alebo zeby si studoval iba kvoli papieru?

  1. Chýbajú im sociálne interakcie, čiže nejaký video obsah to nenapraví

Budme realisti, toto tak skoro technologie nevyriesia. Ale velka cast vzdelavania stale bude o tom, ze pocuvas prednasku a snazis sa nieco pochopit. A skola by potom idealne mala riesit uz len to, co technologie nedokazu, napr socialne interakcie.

  1. Dnes už v podstate nič nemôžeš spraviť sám, je treba kooperovať

Vyborny postreh, nad tymto som sa vobec nezamyslal. Presne preto som zalozit toto vlakno. Ale aj tu by vedeli technologie celkom slusne pomoct. Musim nad tym porozmyslat, ale ako prve ma napadlo prave to kolaborativne tvorenie obsahu - urobis si fork, nieco pridas, urobis pull request.

BTW, stale mam problem predstavit si nieco konkretne s tou AR. VR si viem predstavit cestovanie v case a priestore (geografia a historia). Ty mas na mysli nieco ako AR videokonferencia?

Dalsi velmi dobry postreh, ale neviem co na to povedat.

Ja si nemyslim, ze distancne vzdelavanie je buducnost. Moja ambicia je, ze ta cast vzdelavania, ktora sa da robit distancne kvalitne, nech je je co nakvalitnejsia. Ale vsetky ostantne veci, nech sa robia prezencne, alebo formou teamovych projektov.

Moja predstava je, ze si sadnes za stol v izbe, nasadis AR okuliare a zobrazi sa ti nieco ako trieda/skupina (v jednoduchsej ikonickej forme), ty si to mozes cez pocitac prefiltrovat, otvarat sukromne zvukove kanaly medzi kamaratmi, vidis pred sebou v miestnosti 3D scenu, ktora sa prebera, ty si ju moze zoomovat, zdielat zoomy pre ucitela ako otazky. Princip oproti VR je, ze stale mas miestnost, svoj “pocitac” ale AR je nieco troska navyse.

tu vidim business prilezitost v tom, ze si budes moct kupovat virtualne oblecenie a doplnky :smiley:

Na to ale potrebujes mat platformu a tu mozno bude mat buducnost Microsoft Mesh Introducing Microsoft Mesh