Poznatky so zimy

Dlho som nenapísal žiaden blog. Tak skúsim aspoň v krátkosti linky a útržky nových praktických poznatkov. Dá sa o tom pobaviť viac.

Najskôr nejaké linky

Nové poznatky

Vyskúšal som si GraphQL, zatiaľ som ale nenašiel spôsob ako generovať typového typescriptoveho klienta. Ale zistil som, spôsob akým sa dopytovať na dáta je rôzny pre rôzne backendy (napríklad PHP vs. Dotnet) a v podstate je to len obohatené RPC. Na druhej strane heitované OData ten unifikovaný spôsob dopytovania má.
EDIT: Zistil som, ze aj OData maju batch operacie, takze sa za mna vyrovnaju GraphQL.

gRPC v dotnete je rýchle a funguje, viac k tomu nemám čo povedať.

V ASP.Net Core 6 sa výkon akcií v kontroleroch vyrovnal endpoitom (metody MapGet, MapPost,…). V dotnete 5 boli kontroleri citelne pomalšie (myslim ze o 20% menej requestov).

Už nejaký čas trávim prepisovaním natívnej linuxovej aplikácie v jazyku C na dotnet 6. Nová verzia robí viac vecí, viac loguje a vo výsledku je o 5% rýchlejšia ako tá v C-éčku (mohlo to byť viac, ale má to svoje dôvody) a spotreba RAM je len o konštantu vyššia. A to bez akejkoľvek optimalizácie. Ide o niečo ako server na obsluhu špeciálnych požiadaviek.

Hral som sa dotnetom 6 na Rassbery Pi 2 Zero W, kontroler, ktorý serializuje objekt do JSON-u dokázal obslúžiť 2900 požiadaviek za sekundu.

To ma vážne prekvapilo. No pri tom začal procesor pekne hriať.

2 Likes

Davnejsie som riesil podobny problem a zachranila ma kniznica TS Morph, kde som si na cca 100 riadkoch kodu spravil svoj vlastny generator - generoval som zo swaggeru nie interface, ale class.

Is there code generation API for TypeScript? - Stack Overflow

Zaujimava kniznica, ale prave by som chcel bud RestAPI alebo GraphQL. Mne to ksor prislo ako zaujimavost, lebo v profesnom zivote sa GraphQL tak lahko nestretnem (iny typ aplikacii a firewall).

Ja len ze s tou kniznicou vies vygenerovat lubovolny typescript kod z hocijakeho zdroja, ktory vies citat v nodejs.

Je to pomerne jednoduche, mne to trvalo asi pol dna. Lepsie ako nejake T4 templaty.

my používame používame TypeLITE - Homepage (litesolutions.net).