Týždeň 2021-07

Po dlhej dobe tu máme zmenu na druhej pozícii najpoužívanejšieho desktop operačného systému. Minulý rok, aj keď MacOS narástol o 0,8 percentuálneho bodu na 7,5 %, stále to nestačilo na predaje ChromeOS, ktorý poskočil na 10,8 %. Ostatok je Windows, ktorý klesol o 4,9 percentuálneho bodu na 80,5 %. Samozrejme sú to len podiely. Celý trh kvôli pandémii rástol v absolútnych číslach. Za zmienku ešte stojí, že Microsoft pripravuje tento rok Windows 10X, ktorý by mal byť priamym konkurentom ChromeOS sťa jednoduchého/lacného operačného systému pre masy.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://blog.vyvojari.dev/vlko-week-2021-07/

Ja len spomeniem ten Blazor:
Blazor Desktopove aplikacie, ci uz WebView alebo Electron bezia normalne na .NET, nie WASM a teda maju full access k systemu. To je velky rozdiel oproti javascriptovym Electron aplikaciam.

Pre mna dost dolezita novinka by mal byt focus na skutocne inkrementalny build v celom .NETe. Teraz ked spravim zmenu v .cshtml, alebo .razor, builduje sa cely projekt nanovo.

Hmm, vidis to ma nenapadlo, ze tie electron bezia vlastne ako WASM. Bude zaujimave vidiet ako vyriesia interakciu DOM s .NET kodom.

Ja predpokladam, ze to bude Blazor Server zabaleny do Elektronovej apky, takze nejaky javascript tam asi zostane.

Prave naopak, nebezi to ako wasm, ale ako nativny .NET, naco by tam montovali wasm?

Interakcia je asi velmi podobna ako v Blazor server side, ale koniec koncov aj wasm, cez JS interop. Mozno Electron\Webview umoznuje aj nejaku priamejsiu manipulaciu DOM, ale pochybujem.