Týždeň 2023-22

Minulý týždeň celkom "potichu" ARM uviedol nové špecifikácie pre svoje procesory. Cortex-X4, ktorý je určený pre výpočtovo náročné operácie, dostal 15 % nárast výkonu. Cortex A720 pre bežné výpočty má 20 % nárast výkonu a A520 pre tie úlohy, čo môžu bežať v pozadí, aby vám to veľmi nežralo veľa baterky, až 22 %. Každý z nich okrem nárastu výkonu prináša aj pokles spotreby. To je všetko pekné, ale dôležité je, že to všetko prepája zdieľaná jednotka DSU-120, ktorá sa stará o prístup k L3 cache, rozdelenie záťaže a najmä vie prepojiť až 14 jadier. Nechcem predbiehať, ale procesor s 14 Cortex X4 jadrami by mohol celkom pohnúť so zatiaľ mizerným výkonom ARM počítačov (tu nerátam Apple ARM odnož s M1 a M2 čipmi). ARM pri týchto čipoch zahodil 32-bitové inštrukcie, už ide o plne 64-bitový procesor, a celé to dostalo názov Armv9.2 architektúra. Nejde len o nejaký surový výkon, nový set inštrukcií v upravenom Chromium dosahuje 64 % nárast v benchmarku Speedometer 2.1.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://blog.vyvojari.dev/vlko-week-2023-22/

Mas nejaky typ na laptop? Moj starsi HP Spectre x360, hoci na tu dobu najvyssia konfiguracia, dnesny dotnet watch uz nedava, tak prave kupujem, ale hardware vobec nesledujem

Chalani si minuly tyzden kupovali ako pracovny laptop toto:
ROG Zephyrus G14 (2023)
Ma to vykonny procesor s AI cipom, NVIDIA grafiku, 32 GB RAM, mal by vydrzat par rokov aj pre pripadne AI ulohy.
Ja cakam na podobny model ale s touch
ROG Flow X13 (2023)
Rozhodol som sa prejst zo Surface na preklapaci, lebo vela mojho reading/learning/working flow sa presunulo na mobil. A ten Surface bude mat proste nizsi vykon uz z povahy form faktoru. Najma ak Apple M? cipy pre Windows urcite nebudu dostupne. A tiez aktualne ma Zen4 viac vykonu za menej energie.