Týždeň 2023-28

Šéf Xbox divízie Phil Spencer poslal nadšený list svojím zamestnancom.

Read Xbox chief Phil Spencer’s memo to Microsoft employees about the FTC win


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://blog.vyvojari.dev/vlko-week-2023-28/

Úprimne moc nerozumiem, čo sa stalo v Red Hat. Nejak to súvisí s CentOS, ktorý je prepojený s Red Hat distribúciou (ak to viete rozumne vysvetliť, tak poprosím do komentárov) .

Skusim to zhrnut.

CentOs bol klon stabilnej verzie RHELu. V podstate jeho zakladnou vlastnou bolo, ze co nainstalujes na REL, to vies nainstalovat/skompilovat pre CentOS, proste mal kompatibilne API, kompatibilne konfigy aj umistnenia suborov. Jeho druhou vlastnostou bolo, ze toto bolo stabilne a viac menej len preberali security updaty, ale ani jeho balicky ani operacny system nic nerozbil po update. Preto to bola asi najlepsia free distribucia pre linuxove servery.

No medzitym Ret hart zacal platit vyvojarov CentOS a postupne ich aj cely vyvoj pretiahol k sebe. A na konci roku 2021 (myslim, este bola corona). Ret hat oznamil, ze CentOS 8 skratia dobu supportu do 2024 (neviem ci osmicku vobec niekto stihol nasadit) a vydaju novy CentOS Stream, a tym povodny CentOS zabila (a vraj sa to open source projektu stat nemoze).
Ma to sice rovnaky nazov, ale zrazu s velmi stabilnej distribucie mas rolling distribuciu, do ktorej sa hrnu nove featury a zmeny API este pred tym ako sa objavia v REL a to vsteky sa tam ani nemusia objavit a na druhej strane security updaty sa tam mozu objavit neskor. Takze sa s toho stal taky “insider program”, ktory si nik pricetny na server neda.

Medzitym zacali vznikat klony CentOS, repektive snaha vytvorit novy CentOS, napriklad Alma a Rocky Linux (ponukali myslim 6 az 11 rocny suport). Ale to sa Ret Hatu nepaci, hoci im to GPL licencia umoznuje. Tak Ret Hat spravil to, ze prestal zverejnovat zdrojove kody verejne a poskytuje ich zakaznikom ako snapshot (zachitil som, ze za ich zverejenie hrozi zakaznokovi zrusnie zmluvy, ale neviem ci je to pravda, no GPL to umoznuje).

Nemisto toho zacal Ret Hat s tym, ze klony RHELu nicia open source a podobne vyjadrenia (co je vtipne, kedze Ret Hat zije aj z prace inych ludi). Navyse tvrdi, ze zdrojaky RHELu zverejnuje cez repozitar CentOS Stream, co je pravda, no ma to velke ale, clovek zvonku nevie, ktore zdrojaky to su, ktore komity to su a ani ako ich skompilovat (ja to nazyvam marketingove open source, firma sice zverejni zdrojaky, ale nejde ich skompilovat, popripade tam chybaju ine dolezite casti aby dany produkt vobec fungoval, stretol som sa s tym uz aj inde).

A teraz sa k tomu vstekemu pridal Oracle, ktory chce financovat vavoj klonu RHELu, na com by asi aj mohol zarobit, len mnoho ludi sa obava co dalsie Ret Hat spacha a tak sa boji aj migrovat na tieto klony. Zatial je vytazom tohto vsetkeho Canonical a jeho Ubuntu.

1 Like