Týždeň 2023-38

Minulý týždeň bol bohatý na mini eventy. No oni možno neboli mini, ale boli také, že s mini dosahom na nás bežných ľudí. Tu v strede Európy.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://blog.vyvojari.dev/vlko-week-2023-38/

Bub - je mozne, ze Bun dopadne tak dopadne. Ale co jednym ockom sledujem tento ekosystem, tak node.js uz neprinasa ziadne vylepsnia ani novinky. Nove veci a napady na inovacie pochadzaju z alternatov ako Bun a Deno.

Navyse Bun je napisany v zaujimavom jazyku.

Newtonsoft.Json - ja som ho nepouzil uz ani nepametam. Ked si odmyslim JSON.Schema, aky je dovod ho nadalej pouzivat?

NET 8 má ešte jednu zaujímavosť, čo ste si možno nevšimli. Nový spôsob ako nastaviť privátne fieldy, alebo volať privátne konštruktory bez reflexie. To využijú hlavne knižnice s deserializáciou, ktoré budú rýchle ako blesk.

Najskor mi nebolo jasne, preco sa tam pouziva extern a nie partial, potom ma napadlo, ze kedze sa to ma pouzivat v source generatoroch, tak to musi byt extern.

Niekde som postrehol, ze podobne je mozne oznacit aj strukturu/triedu a ta potom spristupni vsetky privatne fieldy ako public.

Predpokladam, ze to funguje len na konkretne typy. Ale aj tak zaujimava featura.

1 Like

Tak u nas hlavne spatna kompatibilita. Musis otestovat cely existujuci kod, inak je default chovanie deserializacie do Json (case sensitivita, datumy) a do toho sa cloveku moc nechce.

1 Like