Týždeň 2023-43

Dlho sme tu nemali nič o poriadnych procesoroch. Poriadne teraz nemyslím tie, čo keď zapojíte do zástrčky, tak vám vykúria celú kanceláriu. Poriadne sú také, čo majú nízku spotrebu a veľký výkon. Dosiaľ také boli iba tie od Apple, ale pochlapili sa aj inžinieri v Qualcomm a uvádzajú nové Snapdragon X Elite. Tie majú až 12 vylepšených jadier Oryon, integrovanú grafickú kartu na úrovni Xbox S, NPU pre rátanie AI výpočtov. A to všetko so spotrebou na úrovni cca 15 W. Také niečo si už dovolí v benchmarkoch poraziť najnovší Core i7 13800H a Ryzen 9 7940HS. A že nejde len o prázdne sľuby, ukázal aj funkčný model priamo od Qualcomm.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://blog.vyvojari.dev/vlko-week-2023-43/

K C# Source generátorom.
Tu je jeden zo zoznamov existujúcich source generátorov amis92/csharp-source-generators: A list of C# Source Generators (not necessarily awesome) and associated resources: articles, talks, demos. (github.com)

Nie všetky sú rovno zaujímavé / užitočné, ale ako inšpirácia na čo to je dobré je to fajn :wink:

1 Like

Ohladom Google investicie do Anthropic-u…

Investicia do Anthropic-u je z jednej strany proxy war o vplyv v novych rastucich firmach, ktore zda sa budu technologickymi lidrami co sa tyka LLM. Ide o tzv. convertible investiciu (teda po vstupe daneho startupu na burzu dostane investor investovanu sumu v podiele akcii), podobne ako pri vstupe Amazonu do Anthropic-u, ci Microsoftu do OpenAI. Samozrejme v hre mozu byt aj exkluzivny early pristup k novym technologiam, resp. ku know-how.

Na druhej strane, Google definitivne je jednym lidrov v AI technologiach, no teraz musi riesit delay jeho pripravovaneho Gemini modelu (Google DeepMind Gemini – Dr Alan D. Thompson – Life Architect), ktory mal byt tento rok tento rok releasnuty, Delay pravdepodobne vznikol kvoli nasilnemu zluceniu DeepMind a GoogleBrain tymov, ktore ho vyvijaju (dobra analyza je napr. tu - How to Understand Google's Gemini Delay - by Kevin Xu), takze z velkou pravdepodobnostou potrebuje aj poistku, plan B, ak by veci nepokracovali, v blizkej buducnosti prave idealne.

1 Like

Zatiaľ mi Code Generátory prídu zložité a nemám pre ne použitie. Ale v určitých prípadoch, keď používate repetitívne bloky kódu, ktoré by nebolo rozumné refaktorovať do nejakej abstrakcie, sa môže hodiť. A tu je ďalší návod ako na to.

Ja som tiez myslel, ze si nejeke vyrobim. Jediny co by sa mi hodil bol taky, ze mi do kodu dosadi hodnoty premennych prostredia pocas buildu (git commit hash,…). Ale nedokoncil som ho.

No nejake 3-4 pouzivam pravidelne.

Vyšla nová verzia Next.js a tá podporuje ‘use server’ . Všetci si z toho robia srandu a ja neviem prečo. Ale nejak si domýšľam, že preto, lebo namiesto API si z lenivosti môžete v React komponente napísať server side kód.

Robia si z toho srandu, lebo po XY rokoch inovacii vyvoja a posuvania sa dopredu doiterovali ku WebForms a navyse z ukazkov spagety kodu hodnej PHP 5.3 (sam som na tejto verzii zacinal).
Navyse reakti vyvojari neustale tvrdili ako je dobre oddelovat kod na klienta a na serveri, ako sa to doteraz robilo zle a oni priniesli revoluciu.

Ale to nie je jedine zo sveta internetu, bol som na konferencii (NDC), kde bolo niekolko prednasok o buducnosti webu. Viac menej vsetky JS fraondedove frameworky sa nejakym sposobom vracaju ku server renderingu. Prinasaju server streaming (niekde som pocul nazov progresivny rendering), kde ide o to, ze sa pozdrzi vykonanie HTTP responsy a na koniec steamu pripusjes nieco co postupne modifikuje stranku. A ja som tuto novinku pouzil niekedy okolo roku 2008 prave s tym PHP.

Dalsia vec, co sa prezentovala ako nieco co zmeni svet internetu je WebAssembly a hlavne WASI, proste webassembly na serveri a v cloude, na zariadneiach. Pretoze, ide o bytecod, moduly umoznuju vytvarat mikroprocesy a navyse tie ide sandboxovat (napriklad obmedzit pristup na fylesystem)… proste bezpenost sama o sebe. Az na taky detail, ze toto presne bol .Net Framewok a vdaka aplikacnym domenam dokazal presne to iste (na zive.cz o tom vysiel clakov vramci tutorialu ku C# v roku 2006), navyse sa aj niekde spominalo, ze podobne vlastnosti mala aj technologia DCOM.

2 Likes

Net Framewok vdaka aplikacnym domenam dokazal presne to iste

.NET Core nema nieco podobne? Napriklad by som chcel spravit bezpecne pluginy

Ma, ale…

AssemblyLoadContext does not provide any security features. All code has full permissions of the process.

Ale su moznosti ako to spravit (v podstate nalodujes fake HttpClienta, alebo System.IO namiesto defaultnych).

Ak by slo o male jednocuhe pluginy, ktore len nieco pocitaju a nepotrebuju velky vykon, tak mozes pouzit DotNetIsolator, ale ten to prezenie cez WebAssembly.

V nasledujucom videu by malo byt toho o sandboxingu viac:

1 Like