Týždeň 2023-46

Cez víkend sa stala asi najneuveriteľnejšia udalosť tohto roka. Tesne po tom, ako malo OpenAI jeden z najúspešnejších eventov posledného obdobia, prišla sčista-jasna správa, že z OpenAI vyhadzujú jej CEO Sama Altmana a spolu s ním odchádza spoluzakladateľ Greg Brockman.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://blog.vyvojari.dev/vlko-week-2023-46

Za mna novinky v .NET 8 - nic extra ma neuputalo, je to dotiahnutie .NET 7.

Ale co ma potesilo:
NativeAOT - binarky su vyrazne mensie ako v .NET 7, skusal som web api projekt s databazou a DapperAOT, vysledok mal priblizne 12MB. Konzolova aplikacia ma 6MB, v .Net 7 mala 10.5MB… To sme uz pri cislach, ze Rust aplikacia (CLI co vola rest api) je vetsia ako ta v .Net-e.

Za mna na konzolove aplikacie a utilitky super, tiez pri niecom, kde je dolezita velkost (IoT zariadenia). Ale myslim, ze na klasicke serverove veci je zatial lepsi framework depended sposob, kvoli tomu, ze ako spravca aplikacia mas security updaty frameworku a co sa tyka ryhclosti tak dotnet po zahriati moze byt richlejsi ako nativna aplikacia, lebo vie vyuzit specifika procesoru, TyredCompilation a PGO.

No este dufam, ze niekto vytvori AOT kompatibilnu kniznicu pre server rendering, lebo som si chcel spraviť demo, s .NET 8 AOT + HTMX ale nepochodil som.

Ale cim dalej tym sa AOT posuva k lepsiemu.

Blazor - za mna super vec. Hlavne moznost renderovat do HTML-ka. Dufam, ze to povedie k vytvoreniu static site generatoru, lebo dotnet nejaky potrebuje ako sol. Potupne na to migrujem svoje aplikacie (z Blazor Server) ide to prekvapivo lahko.
Next.js moze zavidiet :smiley:

C# - teraz tam pribudli len velmi nizkourovnove veci, alebo len syntakticky cukor. No potesila ma podpora interceptorov v source generatoch - to umozni robit veci ako DapperAot. No dufa, ze sa tato featura nebude zneuzivat.

JSON sourrce generator - teraz by mala byt serializacia richlejsia, lebo uz generuje priamo metodu na serializaciu. No este som netestoval o kolko.

1 Like