Týždeň 2024-12

Posledné roky boli v znamení veľkého nárastu výkonu počítačov. Pamätám si obdobie, keď som po trojročnom upgrade notebooku dostal zvýšenie výkonu o 40%. Potom našťastie začalo výkonovo rásť AMD a Intel si uvedomil, že už ďalej nemôže bezstarostne dojiť zákazníkov. Preto si tento rok môžeme dovoliť kúpiť notebook s 2 až 4-násobným nárastom výkonu oproti tri roky starému modelu. Samozrejme za tým stojí najmä nárast počtu jadier na procesore, ale ten posun tam je ohromný.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://blog.vyvojari.dev/vlko-week-2024-12

Co sa tyka zabijania open source projektov nebojim sa toho, myslim, ze to spravi to iste ako pri logovania DI, len to prinesie nejaku standardizaciu standardneho API.

To bolo na zaciatku tyzdna.

Potom prislo este toto Announcement: Swashbuckle.AspNetCore is being removed in .NET 9 · Issue #54599 · dotnet/aspnetcore · GitHub a aspon tak to chapem, ze Micrsosoft chce v sablonach pouzit vlastne riesenie pre OpenApi.

A v piatok prisla sprava, ze Redis meni licencovanie a ja som pochopil pre co to robia.

To, ze ma clovek open source kniznicu je super, ale hocikedy zmeni licenciu a v pripada Azuru to budu nemale necakane naklady.

Micsoroft a aj ja som to uz zazil pri Identity Serveri, Microsoft ho odstranil zo sablon pre nove projekty. Ja budem musiet bud migrovat na nieco ine, alebo prejst na platenu verziu - no v oboch pripadoch su to necakane a netrivialne naklady pre firmu.

Garnet - planujem si to vyskusat, oproti Redisu to ma dve postatne vyhody: je to multiplatformove, a ide do toho jednoducho robit pluginy (je to v podstate kniznica/nuget - staci spravit main a zavolat dve metody).

1 Like

Zmena licencie práve nie je jednoduchá. Ak projekt nemá na to stratégiu, teda každému kontributorovi dávajú podpisovať agreement o prevode duševného vlastníctva, tak je to vlastne nemožné. Ešte sa dá spätne všetkých prispievateľov nakontaktovať a vyžiadať to spätne a od tých, čo neodsúhlasia tak odstrániť ich príspevky.
Väčšina opensource za ktorými stojí firma má takýto agreement už od začiatku, ale veľa projektov na to nemyslela a tak od nich zmenu licencií by som nečakal.

V diskusii sa spomína, že prečo projekt neprebrali. Podľa mňa presne pre to, čo píšem vyššie. Projekt nemal poriešených kontribútorov, možno ani nemergoval patche a urobiť fork na existujúcom projekte, keď máš znalosti a ľudské zdroje, ako čo robiť lepšie, nie je najlepší nápad.

Ja som si doteraz myslel, ked niekde prispejem kodom prava na vyuzivanue toho kodu prejdu na majitela repozitara a prislusnu licenciu.

To je správny predpoklad. Doležitá je časť “príslušnú licenciu”. Bez agreementu nemáš možnosť ju zmeniť. S agreementom majiteľ repozitára môže.

A v atkom pripade sa to neda obyst tak, ze hoci mam repozitar s volnou licenciou (napr. MIT), tak ako jeho majitel ukoncim na nom vyvoj, forknem si ho a premenujem plus zmenim licenciu?

Ak forkneš len svoju prácu, tak áno. Ale nepočul som o takom prípade, že by niekto urobil fork repozitára, kde by boli prispevky do kódu, ktoré neboli jeho, nemal k tomu patričný agreement a prelicencoval ho.